ⓘ Free online encyclopedia. Did you know? page 287



                                               

Mihail Çıhir

Mikhail Nikolayevich Chigir 21 Temmuz 1994ten 18 Kasım 1996ya kadar hizmet veren Belarusun ikinci Basbakanıydı.

                                               

Mihail Myasnikoviç

Mikhail Vladimirovich Myasnikovich, Belaruslu siyasetçi ve 28 Aralık 2010 - 27 Aralık 2014 tarihleri arası Belarus Basbakanı olarak görev yaptı. 2010 Belarus devlet baskanlığı seçiminden sonra devlet baskanı Aleksander Lukasenko tarafından Basbak ...

                                               

Mikail Cabbarov

Mikail Cabbarov Azeri siyasetçi. 2019 yılından Azerbaycan Cumhuriyeti Ekonomi Bakanlığının baskanı olarak görevdedir.

                                               

Milomir Minić

Sırbistan Sosyalist Partisi üyesi olarak, Slobodan Miloševićin yakın bir ortağıydı. Yugoslav Federal Cumhuriyetindeki Sırbistanın Besinci Basbakanı ve 24 Ekim 2000den 25 Ocak 2001e kadar hüküm sürdü. Minić, 5 Ekimde Miloševiçi devirmesinin ardınd ...

                                               

Mir Hazar Han Hoso

Mir Hazar Han Hoso, 24 Mart 2013 tarihinde atanan Pakistanın 23. basbakanıdır. 5 Haziran 2013 tarihinde görevi Navaz Serife devretmistir. Bir hukukçu olarak önce Federal Seriat Mahkemesi Adalet Baskanı olarak görev yapmıs ve Mayıs 2013te yapılan ...

                                               

Mirko Marjanović

Mirko Marjanović Sırp-Hırvatça telaffuz: ; 27 Temmuz 1937 – ö. 21 Subat 2006) 1994 yılından 2000 yılına kadar Sırbistanın eski Basbakanı ve Slobodan Miloševićin Sırbistan Sosyalist Partisi üst düzey bir yetkili idi.

                                               

Muhammed Mirmuhammedi

Mirmuhammedi 3 Mart 1949da Kum, Iranda doğdu. Iranın dini lideri Ali Hameneinin bas danısmanı olarak görevlendirildi. 2001-2005 yılları arasında Islam Istisare Teskilatı üyesi ve Iran Islami Cumhuriyeti Partisi merkez konseyi üyesi olarak görev a ...

                                               

Miro Cerar

Miroslav Cerar Jr., 18 Eylül 2014 - 13 Eylül 2018 tarihleri arasında Slovenya Basbakanı olan bir Sloven avukat ve siyasetçi. Cerar, Ljubljana Üniversitesi Hukuk Fakültesinde profesör ve Sloven Parlamentosunda bir hukuk danısmanıydı. Mayıs 2014te ...

                                               

Mizengo Pinda

Mizengo Kayanza Peter Pinda, Subat 2008-Kasım 2015 tarihleri arası Tanzanya Basbakanı olan Tanzanyalı politikacı. Mizengo Pinda Rukwa Bölgesinde doğdu. 1974 yılında Dar es Salaam Üniversitesini kazanarak hukuk alanında lisans eğitimini tamamladı. ...

                                               

Mladen Ivanić

Mladen Ivanić Bosnalı Sırp politikacı. Kasım 2014 yılından Bosna-Hersek Cumhurbaskanlığı Konseyinin Sırp üyesidir. Demokratik Ilerleme merkez-sağ Partisinin 1999 yılından bu yana kurucu üyesidir. 1971 yılından bu yana Banja Lukada ikamet etmekted ...

                                               

Moana Carcasses Kalosil

Moana Carcasses Kalosil, bir Vanuatulu politikacı. 23 Mart 2013-15 Mayıs 2014 tarihleri arası Vanuatu basbakanıydı. Annesi Tahitili, babası Fransızdır.

                                               

Modibo Keita (1942 doğumlu siyasetçi)

Modibo Keita, Malili siyasetçi. Ocak 2015te Mali Basbakanı olarak atandı. Daha önce 18 Mart 2002den, 8 Haziran 2002 tarihine kadar < en az üç ay süreyle Basbakan olarak görev yaptı; Baskan Alpha Oumar Konare tarafından atanan son basbakandır. ...

                                               

Mokgweetsi Masisi

Mokgweetsi Eric Keabetswe Masisi, Botsvanalı öğretmen ve siyasetçi. Masisi, Afrika ülkesi Botsvanada 1 Nisan 2018 itibarıyla devlet baskanı olarak makama seçilmistir. 2009 yılından bu yana Moshupayı temsilen Botsvana meclisinde yer alan Masisi, 2 ...

                                               

Edna Molewa

23 Mart 1957de Bela-Bela, Güney Afrikada doğdu. 2004’ten 2009’a kadar North West Eyaletinin belediye baskanı olarak görev yapmıstır. Molewa Afrika Ulusal Kongresi üyesi olup ayrıca ükesi Güney Afrikada Jacob Zuma baskanlığı altında 31 Ekim 2010da ...

                                               

Momčilo Krajišnik

Momcilo Krajisnik bir savas suçlusu ve eski Bosnalı Sırp siyasetçidir. 1990 ve 1992 yılları arasında Bosna-Hersek Millet Meclisinde Sırp Demokrasi Partisinin milletvekili olarak bulundu. Ardından Bosnalı Sırp Meclisi adında paralel hükûmet yapıla ...

                                               

Monique Ohsan Bellepeau

Agnès Monique Ohsan Bellepeau, bir politikacı ve 31 Mart - 21 Temmuz 2012 tarihleri arası Mauritius devlet baskanı idi. 2010 yılından bu yana ise Mauritiusun Devlet Baskanı Yardımcılığını yürütmektedir.

                                               

Mario Monje

Mario Monje, Bolivyalı siyasetçidir. Bolivya Komünist Partisinin genel sekreteriydi. PCB Sovyet yanlısı ve Çin yanlısı olarak ikiye ayrılınca Sovyet yanlısı kanadın basına geçti. 1966 yılında Ernesto Che Guevaraya Bolivyada bir devrim baslatmak i ...

                                               

Mike Moore

Yeni Zelanda Isçi Partisi üyesi olarak siyaset yaptı. 1990 yılında Yeni Zelanda Dısisleri Bakanı olarak göreve gelmis daha sonra 59 gün boyunca Yeni Zelanda Basbakanı olarak hazır bulunmustur. Isçi Partisinin 1990 seçimlerindeki yenilgisinin ardı ...

                                               

Evo Morales

Juan Evo Morales Ayma, Bolivya eski devlet baskanı, Movimiento al Socialismo lideridir. Aymara asıllı Morales, 2006-2019 yılları arasında Bolivya Devlet Baskanlığı görevini yürütmüstür. Morales ve hükümeti, fakirlik oranlarını düsürmeyi ve Amerik ...

                                               

Rafael Moreno Valle Rosas

Meksika Ulusal Eylem Partisi PAN üyesi olarak siyasete girmistir. Subat 2011den Ocak 2017ye kadar Puebla Eyaleti valisi olarak görev yapmıstır. Moreno Valle aynı zamanda Puebla Eyaletini Meksika Kongresi LIX Yasama Meclisinde senatör ve milletvek ...

                                               

Henry Morgenthau

Henry Morgenthau, Amerikalı bir avukat, isadamı ve Amerika Birlesik Devletleri büyükelçisiydi. En çok Birinci Dünya Savası sırasında Osmanlı Imparatorluğunun Amerikan büyükelçisi olarak ünlendi. Amerika Birlesik Devletlerinin 27 Kasım 1913-Subat ...

                                               

Moses Nagamootoo

Moses Veerasammy Nagamootoo, Tamil etnik kökenine ait Guyanalı yazar ve siyasetçi. Nagamootoo, Amerika kıtasının coğrafi açıdan Güney Amerikaya dahil edilen bölümünde yer alan Guyanada 2015 ile 2020 yılları arasında basbakanlık görevini yürütmüst ...

                                               

Moussa Faki

Moussa Faki Mahamat, Çadlı siyasetçi. Faki, Afrika kıtasında bulunan Çadda 2003 ile 2005 yılları arasında basbakanlık makamında bulunmustur. Faki 2017 yılında bu yana Afrika Birliği komisyon baskanlığı görevini yürütmektedir. Devlet baskanı Idris ...

                                               

Mugur Isărescu

Constantin Mugur Isărescu, Romanya Ulusal Bankası baskanı. Ardından Romanya Basbakanı olarak görev yaptı. Rumen Akademisi üyesidir.

                                               

Muhammed Abdullah Muhammed

Muhammed Abdullah Muhammed "Fermacu", Somalili siyasetçi. Muhammed, Afrika ülkesi Somalide 8 Subat 2017 tarihinden bu yana devlet baskanlığı makamında bulunmaktadır. 1985 ile 1989 yılları arasında Amerika Birlesik Devletlerinde bulunan Somali elç ...

                                               

Muhammed Ahmed (Komorlu siyasetçi)

Muhammed Ahmed, Komorlu siyasetçi. Ahmed, Afrika ada ülkesi Komorlarda 1978 yılında kısa süre devlet baskanlığı makamında es baskan olarak bulunmustur. 1978 yılında dönemin devlet baskanı Ali Soilihe karsı gerçeklestirilen darbe girisiminde Said ...

                                               

Muhammed Brahmi

Muhammed Brahmi; 15 Mayıs 1955 yılında Sidi Bouzid sehrinin El Hasaniye bölgesinde dünyaya geldi. Yüksek Muhasebe Enstitüsü nde 1982 yılında muhasebe profesörlüğü unvanını aldı. Brahimi, üniversitede Sosyalist Arap Öğrencileri ismi verilen gruba ...

                                               

Muhammed Hüseyin Roble

Muhammed Hüseyin Roble 23 Eylül 2020den beri görevde olan su anki Somali Basbakanıdır. Siyasete baslamadan önce Uluslararası Çalısma Örgütü üyesi ve çevre mühendisi olarak görev yaptı.

                                               

Muhammed Mekariyef

Muhammed Yusuf el-Mekariyef, Ağustos 2012 - Mayıs 2013 tarihleri arası Libya Genel Ulusal Kongre Baskanı olarak görev yapan Libyalı siyasetçi ve diplomat. Libya Gelir Mahkemesi denetim kurulu baskanı olarak bir süre görev yaptı ve 1980 yılına kad ...

                                               

Muhammed Nasid

Muhammed Nasid, Maldivli bir politikacı. Maldivlerin eski devlet baskanıdır. Nasid, Maldivler Demokratik Partisinin kurucusu olan ve oylamada ikinci turda uzun süredir Cumhurbaskanı olan Mamun Abdül Gayyumu geçerek, Ekim 2008 cumhurbaskanlığı seç ...

                                               

Muhammed Taki Abdulkerim

Muhammed Taki Abdulkerim, Komorlu siyasetçi. Abdulkerim, Afrika ada ülkesi Komorlarda ilki kısa süre 1995 yılında, ikincisi ise 1996 ile 1998 yılları arası olmak üzere iki farklı dönemde devlet baskanlığı makamında bulunmustur. Askerî darbe ile y ...

                                               

Muhammed Vahid Hasan

Muhammed Vahid Hasan, Maldivler eski Cumhurbaskanı ve Maldivler Millî Savunma Kuvvetleri Baskomutanı olan politikacı. Muhammed Nasidin istifası üzerine 7 Subat 2012 tarihinde devlet baskalığı görevine basladı. 2008den 2012ye kadar Maldivlerde seç ...

                                               

Muhammed Veled Abdülaziz

General Muhammed Veled Abdülaziz, Moritanyalı asker ve siyasetçi. Abdül Aziz, Afrika ülkesi Moritanyada 2008 ile 2019 yılları arasında devlet baskanı olarak hizmet vermistir. Ağustos 2005 darbesinin önde gelen isimlerinden Baskan Muaviye Veled Se ...

                                               

Muhammed Veled Gazvani

Muhammed Veled Seyh Muhammed Ahmed Veled Gazvani, Moritanyalı emekli general ve siyasetçi. Gazvani, Afrika ülkesi Moritanyada 1 Ağustos 2019 tarihinden bu yana devlet baskanlığı makamında bulunmaktadır. 2008 ile 2018 yılları arasında Genelkurmay ...

                                               

Mulatu Teshome

Mulatu Teshome Wirtu, Etiyopyalı siyasetçi. Mulatu, Afrika ülkesi Etiyopyada 7 Ekim 2013 ile 25 Ekim 2018 tarihleri arasında devlet baskanlığı makamında bulunmus Etiyopyalı politikacıdır. Mulatu, Welega Eyaletinde Arjo kasabasında doğdu. Çinde eğ ...

                                               

Munsif Merzuki

Munsif Marzuki, Tunuslu insan hakları savunucusu, siyasetçi ve hekim. 2011-2014 yılları arasında Tunus Devlet Baskanı olarak görev yaptı.

                                               

Dỗ Mười

Dỗ Mười, Vietnamlı komünist siyasetçidir. 27 Haziran 1991-29 Aralık 1997 tarihleri arasında Vietnam Komünist Partisi Merkez Komitesi Genel Sekreteri olarak görev yaptı. Muoi, 2 Subat 1917de Dong Phu, Thanh Tri, Hanoide" Nguyen Duy Cong” adıyla do ...

                                               

Musa Bihi Abdi

Musa Bihi Abdi, Somalili asker ve siyasetçi. Abdi, Afrika kıtasında 1991 yılında tek taraflı bağımsızlığını ilan ederek kurulan ancak bu bağımsızlığı uluslararası alanda kabul görülmeyerek halen Somalinin bir bölgesi olarak değerlendirilen Somali ...

                                               

Mustafa Abdül Celil

Mustafa Abdül Celil, Libyalı bir politikacı. 2007-2011 yılları arasında Muammer Kaddafi hükûmeti altında Adalet Bakanı idi. 2011 Libya Iç Savası sırasında Abdul Celil, Trablusta Kaddafiye muhalefet ederek ve ülkenin çoğunu kontrol ederek Bingazid ...

                                               

Mustafa Bedreddin

Mustafa Bedreddin, Mustafa Yusuf Bedreddin’, Sami Isa’, Ilyas Sa’b’, Ibrahim Isa’, Ilyas Fuad Saib’ ve Seyyid Zulfikar’ isimleriyle ve" Zülfikar” lakabıyla tanınan Hizbullah’ın Askeri Kuvvetler Komutanı ve Imad Muğniye’nin halefi olarak bilinir.

                                               

Mustafa Edib

Mustafa Edib Abdul Vahid Lübnanlı bir diplomat, avukat, eğitimci, politikacı, arastırmacı, akademisyen ve Lübnanın eski Basbakanıdır ve aynı zamanda 2013-2020 yılları arasında Lübnanın Almanya Büyükelçisi olarak görev yapmıstır. Insan ve Devlet G ...

                                               

Mustafa Madbuli

Mustafa Kemal Madbuli, Mısırlı siyasetçi. Madbuli, Afrika ülkesi Mısırda 7 Haziran 2018 tarihinden bu yana basbakanlık makamında bulunmaktadır. Önceli Serif Ismailin devlet baskanı Abdülfettah es-Sisinin yeniden devlet baskanı olarak seçilmesi so ...

                                               

Münir El Yafi

Münir El Yafi 1974te Yemende doğdu. 2015te patlak verip halen devam eden Yemen Iç Savası sırasında 2019da ölümüne kadar Yemen Ordusunun Güney Hareketi Askeri Kolunun lideriydi.

                                               

Mwai Kibaki

Emilio Mwai Kibaki, Kenya Cumhuriyetinin üçüncü devlet baskanıdır. Kibaki daha önce 1978-1988 itibaren on yıl süreyle Kenya Baskan Yardımcısı oldu ve aynı zamanda Maliye Bakanı, Içisleri Bakanı ve Sağlık Bakanı olarak birçok kabine bakanlığı göre ...

                                               

David Mwiraria

David Mwiraria, Kenyalı siyasetçi. Kenyada yapılan Genel Seçimi kazanıp Aralık 2007 tarihine kadar Kenyada Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanı ile Finans Bakanı olarak görev yaptı.Kenya Ulusal Birlik Partisinden yeniden seçime girmistier. Ancak seçim ...

                                               

Myint Swe

Myint Swe, Myanmarlı asker ve siyasetçi. Swe, Asya ülkesi Myanmarda 21 Mart 2018 ile 30 Mart 2018 tarihleri arasında geçici olarak devlet baskanlığı makamında bulunmustur. 2011 ile 2016 yılları arasında Yangon Bölgesi baskanlığı görevini yürüten ...

                                               

Na Hye-sok

Na Hye-sok Koreli aktivist, ressam, gazeteci, sair, feminist yazar. Yazılarında Jeongwol mahlasını kullanmıstır.

                                               

Emmanuel Nadingar

Emmanuel Djelassem Nadingar Mart 2010-Ocak 2013 tarihleri arası Çad Basbakanı olmus Çadlı politikacı. Nadingar, bir siyasi parti olan Kurtarma ve Kalkınma için Ulusal Partiyi 1990ların ortalarında kurdu. Petrol Bakanlığı yapmasının yanı sıra Basb ...

                                               

Nahas Angula

Nahas Gideon Angula, Namibyalı siyasetçi. Angula, Afrika ülkesi Namibyada 2005 ile 2012 yılları arasında basbakanlık makamında bulunmustur. Angula, Columbia Üniversitesinde eğitim alanında yüksek lisans yaptı. Namibyadan o dönem Güneybatı Afrika ...

                                               

Nambarın Enhbayar

Nambarın Enhbayar, Moğol siyasetçi. Enhbayar, Asya ülkesi Moğolistanda 2005 ile 2009 yılları arasında devlet baskanlığı makamında bulunmustur. 1992 ile 1996 yılları arasında Eğitim Bakanı olarak görev yapan Enhbayar, 26 Temmuz 2000 ile 20 Ağustos ...

Free and no ads
no need to download or install

Pino - logical board game which is based on tactics and strategy. In general this is a remix of chess, checkers and corners. The game develops imagination, concentration, teaches how to solve tasks, plan their own actions and of course to think logically. It does not matter how much pieces you have, the main thing is how they are placement!

online intellectual game →